Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Tipy pre nákup okien

Plastové okná sú dlhodobou a výhodnou investíciou pre domácnosť z hľadiska obstarávacích nákladov aj energetických úspor. Majú priaznivý pomer cena/výkon. Pri životnosti presahujúcej 50 rokov je dôležité výber správneho okenného systému riadne premyslieť. Preto pre vás spoločnosť Inoutic zostavila najdôležitejšie informácie týkajúce sa okien. Môžete si v pokoji prejsť všetky informácie a rozhodnúť sa podľa vašich individuálnych nárokov a potrieb. Samozrejme sa môžete s otázkami kedykoľvek obrátiť aj na príslušných výrobcov okien vo vašom najbližšom okolí.

Typy okien

Okná so zvýšenou zvukovou izoláciou

Zvukotesné okná


Hluk môže významne znižovať komfort bývania a je častou príčinou stresu a podráždenosti.
Zvukotesné okná dokážu účinne pomôcť a predstavujú
> efektívne,
> cenovo výhodné a
> technicky jednoduché
riešenie pre zníženie hlukovej záťaže.

Prečo sú dôležité dobré zvukotesné okná?


Pri novostavbách alebo rekonštrukciách nesmieme opomenúť dobrú zvukovú izoláciu okien, ktorá nás zbaví problémov s hlukom zvonku. Ucho je naším najcitlivejším zmyslovým orgánom. Dokáže vnímať rozsah kmitočtov od 16 do 16 000 Hz. Aj v spánku je ľudský sluchový orgán najaktívnejší a najcitlivejší. Podľa vedeckých poznatkov je horný limit pre rušnosť prostredia 25 dB, ak máme mať pokojný spánok. Tieto hodnoty však v modernom svete takmer nie je možné dosiahnuť bez zodpovedajúcej zvukovej izolácie. Väčšia časť populácie preto pociťuje bežný vonkajší hluk ako nepríjemný a cíti sa ním obťažovaná. V Európe už dávno zdomácnel anglický výraz >noisepollution< (znečistenie hlukom). Verejnosť stále častejšie diskutuje o tom, že hluk patrí k negatívnym vplyvom, ktoré na nás môže nezdravé životné prostredie mať.
Pre orientáciu budú v nasledujúcom texte stručne popísané hladiny hluku pre najrôznejšie kategórie bývania a stavieb.
Obytný priestor 40 dB(A)
Kancelársky ruch / reštaurácia   60 dB(A)
Pouličný ruch   80 dB(A)
Dedina alebo verejné priestranstvá   60 dB(A)
Mesto   70 dB(A)
Ulica so silnou premávkou   >  70 dB(A)
Stavenisko (príp. pneumatické kladivo, zhutňovací stroj)   100 dB(A)
Trysková pohonná jednotka   120 dB(A)

Odporúčaná úroveň hluku v obytnom priestore
Spánok  20 - 25 dB(A)
Bývanie  30-35 dB(A)
Práca  35 - 50 dB(A)

Pre porovnanie oboch tabuliek je zrejmé, že na dobrú zvukovú izoláciu nesmieme zabudnúť. Zvukotesné okna Inoutic účinne chránia proti zaťaženiu hlukom.
Okenné systémy Inoutic spĺňajú nasledujúce triedy zvukovej izolácie.
Systém Eforte  do 47 dB (trieda zvukovej izolácie 5) Technická špecifikácia
Systém Prestige  do 47 dB (trieda zvukovej izolácie 5) Technická špecifikácia
Systém Arcade  do 42 dB (trieda zvukovej izolácie 4) Technická špecifikácia

Vhodný elegantne designovaný systém pre akúkoľvek stavbu a vaše individuálne požiadavky s úžasným designom nájdete aj v našom prehľade produktov pre okná a terasové dvere.

Okná pre pasívny dom

Okná pre pasívny dom


Pojem pasívny dom sa týka tepelne-izolačných vlastností stavby a tým aj okien. Okno v štandarde pasívneho domu musí teda mať mimoriadne vysokú schopnosť tepelnej izolácie. Súčiniteľ prestupu tepla Uw musí spĺňať požiadavky európskych štandardov, čo znamená hodnotu 0,8 W/m2K alebo nižšiu. Každé okno, ktoré má hodnotu Uw menšiu alebo rovnú 0,8 W/m2K, teda možno požiť pre pasívny dom podľa aktuálnej normy pre úsporu energie EnEV 2009 a zároveň umožňuje čerpať dotácie z príslušných podporných programov.
Okná vhodné pre pasívny dom môžeme využiť aj inde ako v pasívnych domoch. Okná s týmto štandardom možno uplatniť ako pri rekonštrukcii, tak aj pre akúkoľvek novostavbu. Okná pre pasívny dom zvyšujú komfort bývania a výrazne prispievajú k znižovaniu nákladov na vykurovanie!

Prehľad výhod okien pre pasívny dom


> Skutočné pohodlie – na okne sa nezráža voda
> Nevzniká žiadny prievan v dôsledku rozdielnych teplotných zón v blízkosti okna.
> Vnútorná povrchová teplota okna pre pasívny dom nie je v zime nižšia ako 17°C.
> Vďaka veľmi dobrým izolačným vlastnostiam už nie je nutné umiestňovať výhrevné teleso pod okno. To vám poskytne väčšiu voľnosť pri plánovaní a zariaďovaní vášho domova.
> Len o niečo málo vyššia cena má veľmi rýchlu návratnosť v podobe vysokej energetickej účinnosti.

Okná pre pasívny dom – technológia, ktorá vás nadchne!


Vynikajúce tepelne-izolačné vlastnosti okna v štandarde pasívneho domu sú dosiahnuté predovšetkým vysoko kvalitnou technológiou rámu v kombinácii s trojnásobných zasklením. Hodnota tepelnej priepustnosti U hotového okna totiž závisí na hodnote U rámu, použitého zasklenia a distančného rámčeka použitého pre spojenie okrajov skiel. Podrobné informácie týkajúce sa výpočtu hodnôt U nájdete na našej informačnej stránke Hodnoty U.

Okná v štandarde pre pasívny dom navyše majú vysokú mieru priepustnosti slnečnej energie. To znamená, že je možné efektívne využiť teplo slnečného žiarenia. Tým zlepšíme energetickú bilanciu budovy a znížime množstvo energie potrebnej na vykurovanie. To znamená, že tieto okná nielen zvýšia komfort nášho bývania, ale predovšetkým nám pomôžu znižovať náklady na energiu a vykurovanie. Oboje je u novostavieb aj rekonštrukcií výrazným prínosom ako pre stavebníka, tak aj pre obyvateľa domu.

Štandard pre pasívny dom a okenné profily Inoutic


Systémy okenných profilov Inoutic sú vďaka inovatívnej technológii rámu a vysokej kvalite najlepším riešením pre štandard pasívneho domu.
Štandard pasívneho domu možno za mimoriadne priaznivú cenu dosiahnuť použitím vysoko kvalitného systému Eforte s jedinečnou hodnotou U rámu. Systém Eforte dokáže splniť všetky konštrukčné aj designové požiadavky a umožní vytvorenie vášho vysneného bývania. Na prianie možno systém Eforte dodať s hliníkovým krytom.
Energeticky úsporné okná Eforte

Pivničné okná

Pivničné okná


Pokiaľ niekto stavia podpivničený dom, nesmie zabudnúť na správny výber suterénnych okien. S dnešnými nárokmi kladenými na energeticky úsporné stavby a tepelnú izoláciu možno používať pivničný priestor takmer bez ďalších nákladov ako rozšírený obytný priestor. Pivničné priestory možno ľahko prestavať na kanceláriu, izbu pre hostí alebo dielňu, bez toho aby bolo potrebné zľaviť z užívateľského komfortu!
Pri výbere správneho pivničného okna je potrebné vziať do úvahy nasledujúce požiadavky:
> Pivničné okná musia spĺňať aktuálne predpisy pre úsporu energie
> V závislosti na type stavby a polohe je potrebné venovať zvláštnu pozornosť utesneniu proti vlhku a zatekaniu.
> Okná nesmú byť príliš malé, pretože v takom prípade by mohol obytný priestor pôsobiť neútulne a tmavo.
> V závislosti na polohe a požiadavkách je dôležité tiež v žiadnom smere neopomenúť bezpečnostné predpisy týkajúce sa efektívnej ochrany proti vlámaniu.

Správne pivničné okná vám umožnia rozšíriť obytný priestor


Predtým slúžili suterény budov predovšetkým ako priestor na umiestnenie domácej techniky, skladisko a ako doplnkový odkladací priestor. Bývali tesné, tmavé a neútulné. Pivničné priestory boli len zriedkavo vykurované, izolácia spravidla chýbala. Pivničné okná boli preto dlho považované oproti oknám pre obytné priestory za druhoradé.
Kvôli stále sa zvyšujúcim požiadavkám príslušných noriem na energetickú účinnosť a tepelnú izoláciu sa dobre zaizolované pivničné okno stalo štandardom. To zároveň zvyšuje kvalitu pivničných priestorov. Tie sú dnes stále častejšie projektované ako úžitková plocha a rozšírený obytný priestor. Zároveň je potrebné stále myslieť na požiadavky príslušných smerníc pre úsporu energie.

Pivničné okná z profilových systémov Inoutic ponúkajú radu výhod


> Skvelý design zodpovedajúci vášmu individuálnemu štýlu
> Najvyššia kvalita pri spracovaní
> Veľký výber farieb a dekorácií
> Okenné systémy Inoutic spĺňajú normy EnEV 2012 už dnes
> Zabezpečenie proti vlámaniu triedy WK 1 a WK 2

Pri pivničných oknách je potrebné venovať zabezpečeniu proti vlámaniu zvláštnu pozornosť. Triedy zabezpečenia proti vlámaniu WK 1 a WK 2 pokrývajú približne 85 % všetkých pokusov o vlámanie.

Posuvné okná

Posuvné okná – elegantné prepojenie interiéru a vonkajšieho priestoruPosuvné okná sú ideálnym rozšírením vnútorného priestoru do exteriéru a umožňujú zakomponovanie veľkých okenných plôch do projektu stavby. Príroda a záhrada sa tak stávajú pevnou súčasťou každodenného života aj v zlom počasí a v zimných mesiacoch. Za krásneho počasia možno okná ľahko a pohodlne otvoriť posunutím. Aj zdvižne-posuvné dvere s veľkými rozmermi možno vďaka posúvacej technológii Inoutic ovládať takmer bez námahy.
Výhody posuvných okien Inoutic:
> Je možné vyrobiť posuvné okná a dvere aj v nadštandardných veľkostiach
> Najlepšie možné utesnenie proti poveternostným vplyvom a zabezpečenie
> Veľmi dobré tepelne-izolačné vlastnosti
> Výber z troch typov otvárania
> Možnosť individuálneho farebného prevedenia vnútornej a vonkajšej strany s výberom z viac ako 40 farieb

Typy otvárania posuvných dverí


Posuvné okná a dvere Inoutic sú k dispozícii v troch variantoch otvárania. Každý posuvný systém má pritom svoje výhody z hľadiska individuálnych požiadaviek a potrieb. Spoločnosť Inoutic ponúka systémy dverí vo všetkých troch variantoch:
> Zdvižne-posuvné dvere
> Sklopno-posuvné dvere
> Zhrňovacie systémy

Technológia posuvných dverí


U tohto typu posuvných dverí môžeme otvárať veľké plochy, bez toho aby sme sa vzdali komfortu nízkeho prahu. Môžeme posúvať prakticky bez námahy až štyri krídla a získame tak ľahko prístup von. Veľmi dobré tepelne-izolačné vlastnosti zvyšujú energetickú účinnosť posuvných dverí a manipuláciu s nimi ešte viac uľahčujú varianty na elektrický pohon s diaľkovým ovládaním. Viac informácií nájdete na našej produktovej stránke pre posuvné dvere.


Sliding windows that open using the lift and sliding door version

Technológia sklopno posuvných dverí


Sklopno posuvné dvere možno vyrobiť podľa priania, tj. dvoj až štvorkrídlové. Tento systém posuvných dverí je ideálny pre menšie vstavby a prestavby, ktoré využívajú štandardné profily Inoutic. Okná sa vyznačujú výborným utesnením proti zrážkovej vode, vynikajúcimi tepelne-izolačnými vlastnosťami, zvukotesnosťou a ľahkou obsluhou. Majú zvýšenú ochranu proti vlámaniu, ktorú možno kedykoľvek doplniť o ďalšie opatrenia. V každom prevedení sa dajú posuvné krídla samostatne vyklápať. Tento posuvný systém možno realizovať vo variantoch Eforte, Prestige a Arcade.


Sliding windows with tilt/slide system

Technológia posuvných okien / dverí so systémom zhrňovania


Radu posuvných dverí tohto systému možno úplne otvoriť, bez toho aby bol výhľad a prístup von rušený akýmkoľvek pevným krídlom alebo stĺpikom. Navyše možno jednotlivé dverné diely zhrnúť ako harmoniku a odsunúť do strany. Špeciálne krycie pliešky umožňujú otváranie jednotlivých krídiel a zhrňovacie dvere možno zafixovať v akejkoľvek polohe čiastočného otvorenia. Tento systém možno realizovať vo variantoch Prestige a Arcade.

Sliding window as folding-sliding door

© 2015 FMMONT. All Rights Reserved